Color Key:
Home
Away
Change View:
Day/date
Date condensed
Month View
Tennis: Boys Varsity Spring 2024 Schedule
(as of 03-18-24)
Type
Time
Home/Host
Opponent
Location
Leaves
Dismissal
Return
Comments
Monday, Mar 25, 2024
Start of Season
TBD
Chisago Lakes
Start of Season
TBD
Cambridge-Isanti
Tuesday, Apr 2, 2024
Scrimmage
3:30PM
Chisago Lakes
Osceola
Chisago Lakes Middle School
Thursday, Apr 4, 2024
Match
4:00PM
Stillwater
Chisago Lakes
Stillwater Area High School
2:45PM
7:00PM
Match
4:15PM
Mora
Cambridge-Isanti
_Mora High School
Friday, Apr 5, 2024
Match
4:00PM
Chisago Lakes
Como Park
Chisago Lakes Middle School
Saturday, Apr 6, 2024
Tournament
9:00AM
Cambridge-Isanti
Multiple Schools
Cambridge-Isanti High School
Quad
9:00AM
Becker
Multiple Schools
Becker High School
Tournament
9:00AM
Cambridge-Isanti
Multiple Schools
Cambridge-Isanti High School
Monday, Apr 8, 2024
Triangular
8:00AM
St. Peter (St. Peter MN)
Multiple Schools
Triangular
2:30PM
Sauk Rapids - Rice
Multiple Schools
Sauk Rapids-Rice H.S.
Match
4:00PM
Chisago Lakes
Roseville Area
Chisago Lakes Middle School
Match
4:00PM
Monticello
Delano
Monticello High School
Match
4:00PM
St. Cloud Tech
Becker
St. Cloud Technical High School
Match
4:15PM
Mora
Princeton
Mora High School
(Date Changed to
04-10-24
)
Tuesday, Apr 9, 2024
Match
4:00PM
Becker
Saint Francis
Becker High School
Match
4:00PM
Cambridge-Isanti
Princeton
Cambridge-Isanti High School
Match
4:00PM
Big Lake
North Branch
Big Lake High School
Match
4:00PM
Chisago Lakes
Monticello
Chisago Lakes Middle School
Wednesday, Apr 10, 2024
Match
4:15PM
Mora
Princeton
Mora High School
(Date Changed from 04-08-24)
Thursday, Apr 11, 2024
Match
4:00PM
Monticello
Cambridge-Isanti
Monticello High School
Match
4:00PM
North Branch
Becker
North Branch High School
Match
4:15PM
Aitkin
Big Lake
AHS Tennis Courts
Friday, Apr 12, 2024
Match
4:00PM
Chisago Lakes
White Bear Lake Area
Chisago Lakes Middle School
Match
4:00PM
Duluth Denfeld
North Branch
Laura MacArthur Elementary
Match
4:15PM
Princeton
Pine City High School
Princeton High School
Saturday, Apr 13, 2024
Quad
10:00AM
Elk River
Multiple Schools
Elk River High School
Quad
11:00AM
Alexandria Area
Multiple Schools
Alexandria Area H.S.
Monday, Apr 15, 2024
Triangular
2:00PM
St. Cloud Apollo
Multiple Schools
St. Cloud Tech High School
2:00 PM Crush vs Minnewaska, 3:30 PM Minnewaska vs Princeton & 5:00 PM Crush vs Princeton
Triangular
3:30PM
St. Cloud Crush
Multiple Schools
St. Cloud Tech H.S.
2:00 PM Crush vs Minnewaska, 3:30 PM Minnewaska vs Princeton & 5:00 PM Crush vs Princeton
Match
4:00PM
Becker
Chanhassen
Becker High School
Match
4:00PM
North Branch
Foley
North Branch High School
Tuesday, Apr 16, 2024
Match
4:00PM
Monticello
Princeton
Monticello High School
Match
4:00PM
Chisago Lakes
North Branch
Chisago Lakes Middle School
Match
4:00PM
Cambridge-Isanti
Saint Francis
Cambridge-Isanti High School
Match
4:00PM
Buffalo
Becker
Buffalo High School
Thursday, Apr 18, 2024
Triangular
TBD
North Branch
Multiple Schools
North Branch High School
NB vs Cloquet @ 1:00pm, Cloquet vs Cambridge-Isanti @ 2:30pm, NB vs Cambridge-Isanti @ 4:00pm
Triangular
TBD
North Branch
Multiple Schools
North Branch High School
NB vs Cloquet @ 1:00pm, Cloquet vs Cambridge-Isanti @ 2:30pm, NB vs Cambridge-Isanti @ 4:00pm
Match
4:00PM
Princeton
Chisago Lakes
Princeton High School
Match
4:00PM
North Branch
Cambridge-Isanti
North Branch High School
Match
4:00PM
Saint Francis
Big Lake
Saint Francis High School
Match
4:15PM
Foley
Monticello
Foley High School
Saturday, Apr 20, 2024
Tournament
7:30AM
Coon Rapids
Multiple Schools
Coon Rapids HS
Invitational
9:00AM
Hibbing High School
Multiple Schools
Lincoln Elementary School
Quad
10:00AM
Elk River
Becker
Elk River High School
Invitational
10:30AM
Monticello
Multiple Schools
Monticello High School
10:30 Moorhead @ Monticello 1:00 Sartell @ Monticello 3:30 Duluth East @ Monticello
Monday, Apr 22, 2024
Match
1:30PM
Princeton
North Branch
Princeton High School
1:30 Princeton vs. North Branch 3:00 North Branch vs. Anoka 4:30 Princeton vs. Anoka
Triangular
1:30PM
Princeton
Multiple Schools
Princeton High School
1:30 Princeton vs. North Branch 3:00 North Branch vs. Anoka 4:30 Princeton vs. Anoka
Triangular
1:30PM
Princeton
Multiple Schools
Princeton High School
1:30 Princeton vs. North Branch 3:00 North Branch vs. Anoka 4:30 Princeton vs. Anoka
Match
4:00PM
Blaine
Chisago Lakes
Blaine HS
2:40PM
7:00PM
Match
4:00PM
Saint Michael-Albertville
Monticello
Saint Michael-Albertville High School
Match
4:00PM
Mound Westonka
Becker
Mound Westonka High School
Match
4:15PM
Mora
Saint Francis
Mora High School
Tuesday, Apr 23, 2024
Match
4:00PM
Princeton
Big Lake
Princeton High School
Match
4:00PM
Cambridge-Isanti
Becker
Cambridge-Isanti High School
Match
4:00PM
Monticello
Saint Francis
Monticello High School
Thursday, Apr 25, 2024
Match
4:00PM
North Branch
Monticello
North Branch High School
Match
4:00PM
Becker
Big Lake
Becker High School
Match
4:00PM
Saint Francis
Chisago Lakes
Saint Francis High School
Friday, Apr 26, 2024
Triangular
1:30PM
Princeton
Multiple Schools
Princeton High School
1:30 Princeton vs. Grand Rapids 3:00 Grand Rapids vs. North Branch 4:30 Princeton vs. North Branch
Triangular
1:30PM
Princeton
Multiple Schools
Princeton High School
1:30 Princeton vs. Grand Rapids 3:00 Grand Rapids vs. North Branch 4:30 Princeton vs. North Branch
Match
4:00PM
Monticello
Hutchinson
Monticello High School
Monday, Apr 29, 2024
Match
1:00PM
Becker
Multiple Schools
Becker High School
1:00 Becker v. Duluth Marshall 3:00 Duluth Marshall v. Alex 5:00 Becker v. Alex
Triangular
1:30PM
North Branch
Multiple Schools
North Branch High School
North Branch v Mora at 1:30 Mora v Fridley at 3:00 North Branch v Fridley at 4:30
Quad
1:30PM
Cambridge-Isanti
Multiple Schools
Cambridge-Isanti High School
Modified Quad 1:30 pm - Duluth East @ Cambridge-Isanti 1:30 pm - Hibbing @ St. Francis Approx. 4:00 pm - Hibbing @ Cambridge-Isanti Approx. 4:00 pm - Duluth East @ St. Francis
Quad
1:30PM
Cambridge-Isanti
Multiple Schools
Cambridge-Isanti High School
Modified Quad 1:30 pm - Duluth East @ Cambridge-Isanti 1:30 pm - Hibbing @ St. Francis Approx. 4:00 pm - Hibbing @ Cambridge-Isanti Approx. 4:00 pm - Duluth East @ St. Francis
Match
4:15PM
Foley
Princeton
Foley High School
Tuesday, Apr 30, 2024
Match
4:00PM
Monticello
Becker
Monticello High School
Match
4:00PM
North Branch
Saint Francis
North Branch High School
Match
4:00PM
Chisago Lakes
Big Lake
Chisago Lakes Middle School
Wednesday, May 1, 2024
Match
4:00PM
Saint Francis
Park Center
St. Francis High School
Match
4:00PM
Cambridge-Isanti
Andover
Cambridge-Isanti High School
Thursday, May 2, 2024
Triangular
2:30PM
Multiple Schools
Discovery Community School
North Branch v SJP/CHS. 2:30 North Branch v Minnwaska. 4:00 Minnewaska v SJP/CHS. 5:30
Match
4:00PM
Becker
Chisago Lakes
Becker High School
Match
4:00PM
Saint Francis
Princeton
Saint Francis High School
Match
4:00PM
Big Lake
Cambridge-Isanti
Big Lake High School
Friday, May 3, 2024
Triangular
1:00PM
Chisago Lakes
Multiple Schools
Chisago Lakes Middle School
Triangular
1:00PM
Chisago Lakes
Multiple Schools
Chisago Lakes Middle School
Match
4:00PM
Becker
Duluth East
Becker High School
Match
4:00PM
Pine City High School
North Branch
Pine City High School
Match
8:00PM
Buffalo
Monticello
Buffalo Community Middle School
Saturday, May 4, 2024
Quad
9:00AM
Chisago Lakes
Multiple Schools
Chisago Lakes Middle School
Monday, May 6, 2024
Triangular
1:00PM
Becker
Multiple Schools
Becker High School
1:00 Becker v. Foley 3:00 Foley v. Sartell 5:00 Becker v. Sartell
Match
3:30PM
Princeton
Park Center
Princeton High School
Match
4:00PM
Totino-Grace
North Branch
Totino-Grace High School
Tuesday, May 7, 2024
Match
4:00PM
Becker
Princeton
Becker High School
Match
4:00PM
Cambridge-Isanti
Chisago Lakes
Cambridge-Isanti High School
Match
4:00PM
Big Lake
Monticello
Big Lake High School
Match
4:00PM
Fridley
Saint Francis
Fridley High School
Wednesday, May 8, 2024
Match
4:00PM
Cambridge-Isanti
Forest Lake
Cambridge-Isanti High School
Thursday, May 9, 2024
Match
3:00PM
Blaine
Princeton
Blaine HS
Match
4:00PM
Anoka
Saint Francis
Anoka HS
Match
4:15PM
Mora
Big Lake
Mora High School
Saturday, May 11, 2024
Tournament
9:00AM
Cambridge-Isanti
Multiple Schools
Cambridge-Isanti High School
Start time 9:00 a.m. Tentative plan: Blaine vs CI 9:00 Blaine vs Brainerd approximately 10:30 Brainerd vs CI approximately noon
Monday, May 13, 2024
Tri Meet
12:00PM
Duluth Denfeld
Saint Francis
Laura MacArthur Elementary
Tuesday, May 14, 2024
Match
4:00PM
Saint Francis
Sauk Rapids - Rice
St. Francis High School
Match
4:15PM
Duluth East
Chisago Lakes
Longview - Duluth East
1:30PM
1:15PM
8:30PM
Wednesday, May 15, 2024
Section Team
TBD
High Seed
TBD
Thursday, May 16, 2024
Team Sections
TBD
Chisago Lakes
Section Team
TBD
Saint Francis
TBD
High Seed
Friday, May 17, 2024
Section Team
TBD
MSHSL
TBD
Sartell High School
Saturday, May 18, 2024
Section Individuals
TBD
Chisago Lakes
Elk River High School
Section Individuals
TBD
Saint Francis
TBD
Elk River
Monday, May 20, 2024
Section Individuals
TBD
MSHSL
TBD
Tuesday, May 21, 2024
Section Team
TBD
Chisago Lakes
Section Team
TBD
High Seed
TBD
High Seed
Thursday, May 23, 2024
Section Individuals
TBD
Chisago Lakes
Section Finals
TBD
MSHSL
TBD
Section Individuals
TBD
TBD
TBD
Elk River
Tuesday, May 28, 2024
Section Finals
TBD
Chisago Lakes
Forest Lake Area High School
Section Team
TBD
TBD
TBD
Duluth